SGK Genelgesi

SAYIN ÜYEMİZ,

 

 

İlgi: TOBB’nin 13.05.2020 tarih ve 4314 sayılı yazısı,

 

 

İlgide kayıtlı yazıda, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 07/05/2020 tarihi ve 2020/12 sayılı genelgesinde; Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ün çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm dünya ülkelerini etkilediği ve Dünya Sağlık Örgütünce pandemik (salgın) bir hastalık olarak ilan edildiği.

 

 

Ülkemizin de söz konusu salgından olumsuz yönde etkilendiği,

 

 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 15 inci maddesinde;

 

 

"4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir."

 

 

hükmünün yer aldığı, Buna göre; COVID-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerektiği hususları belirtilmiştir.

 

 

Bu kapsamda Koronavirüs (COVID-19) bulaşıcı hastalık olarak değerlendirildiği için bu vakalarla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna iş kazası veya meslek hastalığı bildirimi yapılmayacağı belirtilmiştir.

 

 

 

 

Bilgilerinize sunarız,

 

 

Saygılarımızla.

 

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
56647

Toplam Ziyaretçi
362258Hakkımızda

info@dinartso.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Sunucu: HK Asistan